Swieto Karpia Zamek000W sobotę - 7 października 2017 r. na Zamku Książęcym w Niemodlinie, odbyło się 7 Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego. Impreza była jednym z elementów trwających do 18 listopada 2017 Obchodów Święta Karpia. 

Tym razem pogoda była dla nas łaskawsza, chociaż prognozy i przypuszczenia były bardzo pesymistyczne. Odwiedziło nas wielu Gości - miłośników naszego lokalnego karpia. Dziękujemy wszystkim partnerom i współorganizatorom za wsparcie finansowe, rzeczowe, organizacyjne. Zapraszamy do relacji z naszego Święta. 

Sobotni świąteczny dzień rozpoczęliśmy zawodami wędkarskimi zorganizowanymi na Stawie Książęcym w Niemodlinie. Konkurs zorganizowany został przez Polski Związek Wędkarski w Niemodlinie oraz Klub Wędkarski Sokół Niemodlin. Partnerami oraz fundatorami nagród Konkursu zostali Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych w Opolu oraz Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak. Zwycięzcą okazał się Ryszard Czubek. Serdeczne gratulacje!

Impreza na Zamku w Niemodlinie rozpoczęła się o godzinie 11:00. W roli głównej był oczywiście Karp oPolski. Beata Śniechowska, zwyciężczyni programu Master Chef, przeprowadziła pokaz kulinarny gotując dla naszych gości karp po staropolsku na wielkiej patelni. Degustacja duszonego karpia z kaszą pęczak i warzywami była oczywiście darmowa.
Pod okiem Pani Beaty odbyły się jeszcze trzy wydarzenia, także z karpiem w roli głównej. Do wspólnego gotowania stanęło pięciu lokalnych "kucharzy" wypełniając punkt programu "Grube ryby gotują ryby!". Wicemarszałek Województwa Opolskiego Stanisław Rakoczy, Wicewojewoda Opolski Violetta Porowska, Burmistrz Niemodlina Dorota Koncewicz, Prezes Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313 Joanna Kardasińska oraz Prezes RLGD "Opolszczyzna" Jakub Roszuk przygotowali wspólnie potrawę karp z ciepłą sałatką z ciecierzycy, suszonych pomidorów i szpinaku z rybnym pasztecikiem.
Kolejnym kulinarnym wydarzeniem był pokaz Pani Śniechowskiej, podczas którego uczestnicy mogli zobaczyć i skosztować karpia w zupełnie innej odsłonie. Pani Beata przygotowała mianowicie przepyszne spring rollsy z karpiem w stylu azjatyckim. Na koniec szaleństwa karpiowego, do współpracy zaproszeni zostali tym razem najmłodsi goście Święta Karpia. Dzieci pod nadzorem naszej "zamkowej szefowej kuchni" przygotowały różowe pierożki z farszem z karpia. Okazało się, że lepienie pierogów jest porównywalne do zabawy ciastoliną. Zachęcamy do wspólnego gotowania z pociechami w domu - potraw z karpia oczywiście.
Oprócz degustacji i pokazów kulinarnych, karpia można było zakupić na stoiskach gastronomicznych lokalnych wystawców. Znaleźć można było trzy rodzaje zupy z karpia (każda inna), karp wędzony, karp smażony, sałatka z karpia, karp grilowany oraz oczywiście karp po niemodlińsku. A każdy kto nie znalazł swojej ulubionej potrawy z karpia, mógł zakupić świeżego karpia w promocyjnej cenie w Gospodarstwie Rybackim w
Niemodlinie i przyrządzić po swojemu w domu.
Frekwencja na Święcie Karpia pokazała, że fascynatów lokalnych ryb jest naprawdę wielu. Jeśli jednak wśród naszych gości znalazły się osoby, które do ryb nie do końca były przekonane, Pani Anna Krasoń - edukator żywieniowy z Poradni dietetycznej Bądź zdrów!, rzetelnie ich o korzyściach jedzenia ryb przekonywała. Na stoisku poradni dietetycznej można było także dokonać bezpłatnie analizy swojej diety oraz porozmawiać o nawykach żywieniowych.
Krzysztof Gądek oraz Krzysztof Hładik z Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu propagowali natomiast sportowe postawy, pokazując zasady wędkarstwa rzutowego. Każdy mógł spróbować swoich możliwości w rzucie wędką do specjalnej tarczy.
Dla najmłodszych przygotowaliśmy także kilka atrakcji. Magda Poprawka z pracowni MAGIC GARDENS przeprowadziła warsztaty ceramiczne. W piaskownicy Jura Parku z Krasiejowa można było odszukać kości dinozaurów, a na ogrodzie można było przejechać się kucykami.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy rycerskie i pokaz tańca średniowiecznego przeprowadzone przez Grupę historyczno-rekonstrukcyjną Wiwern. Stanowisko kowala oraz snycerza także cieszyło się powodzeniem. Ciekawe stoisko zorganizowało także Niemodlińskie Stowarzyszenie Dobroczynne Nadzieja oraz przedstawiciele Uniwersytetu III Wieku z Niemodlina.
Na Święcie Karpia nie zabrakło także kulturalnych elementów. Występy dzieci ze Studia Piosenki Ośrodka Kultury z Niemodlina upiększały aurę na Zamku. Na stoisku Ośrodka Kultury można było zobaczyć wystawę prac rysunkowych z międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego "Karpik".
Mieliśmy także olbrzymią przyjemność gościć Pana Gintera Ryborza, który pokazywał plecenie sieci rybackich oraz opowiadał o tradycji ich szycia.
Co godzinę wraz z przewodnikiem można było zwiedzać uroczy Zamek Niemodliński. Wśród opowieści o Zamku nie brakowało także historii stawów niemodlińskich, które bezpośrednio są związane z historią zamkową.
Na zakończenie Święta, jak co roku, odbyła się kolejna edycja konkursu z wiedzy o rybactwie, w której nagrodę ufundował Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Dziękujemy wszystkim współorganizatorom i partnerom imprezy, dzięki którym możliwe było zorganizowanie tylu atrakcji. Dziękujemy także Pani Barbarze Paluszkiewicz z Niemodlina za przygotowanie pięknego, przepysznego, "karpiowego" tortu okolicznościowego.

Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego już za nami, ale to nie koniec Obchodów Święta Karpia, które będą trwały aż do 18 listopada 2017.


Operacja współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Opolskiego
Zadanie współorganizowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Operacja współfinansowana z pomocy technicznej Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 2014-2020

 

organizatorzy

wspolfinansowanie

Swieto Karpia slajder 4

Swieto Karpia Zamek000Swieto Karpia Zamek003Swieto Karpia Zamek014Swieto Karpia Zamek021Swieto Karpia Zamek034Swieto Karpia Zamek001Swieto Karpia Zamek011Swieto Karpia Zamek032