Gminy RLGD "Opolszczyzna"

Gmina Łubniany, której powierzchnia wynosi 12541,00 ha, położona jest w północno - wschodniej części województwa opolskiego. Od zachodu graniczy z gminą Dobrzeń Wielki, od wschodu z gminami Turawa i Lasowice Wielkie, od północy z gminą Murów, a od południa z gminą i miastem Opole.
Odległość Łubnian od Opola to zaledwie 18 km.

Gminę zamieszkałą przez ok. 9,4 tys. osób.

Gmina Lewin Brzeski leży w zachodniej części województwa opolskiego w odległości 25 km od Opola i 60 km od Wrocławia. Zamieszkuje ją ponad 13,5 tys. mieszkańców. 

Gmina Lewin Brzeski leży na terenach wysokiej atrakcyjności lokalizacyjnej III korytarza transportowego relacji Berlin – Kijów, którą zapewnia droga krajowa Nr 94, autostrada Nr 4 oraz przebiegająca równolegle do drogi krajowej nowoczesna magistrala kolejowa. 

Gmina Lewin Brzeski  to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki. Sprzyjają temu liczne akweny, rzeki, zabytki, zróżnicowane środowisko przyrodnicze, infrastruktura oraz dostępność komunikacyjna. 

Osoby ceniące sobie wypoczynek nad wodą mogą spędzić czas wolny nad akwenami w Lewinie Brzeskim, Kantorowicach i Ptakowicach. Zajmują one powierzchnię ponad 150 hektarów. W okresie letnim na akwenie lewińskim funkcjonuje strzeżone kąpielisko z plażą, wyznaczonym miejscem dla dzieci, węzłem sanitarnym i opieką ratowników. Akweny w Kantorowicach i Ptakowicach (3 km od Lewina) doskonale nadają się do organizowania biwaków i uprawiania wszelkich sportów wodnych (w tym serfingu). Akweny te to także bardzo popularne miejsce wśród szerokiego grona wędkarzy. Dla osób preferujących uprawianie aktywnych form wypoczynku Gmina Lewin Brzeski oferuje także stadninę koni sportowych w Skorogoszczy, gdzie można nauczyć się jeździć konno, spływy kajakowe rzeką Nysą Kłodzką, szereg szlaków rowerowych i rowerowo – pieszych.

Lewin Brzeski jest miastem średniowiecznym, a prawa miejskie otrzymał w drugiej połowie XIII wieku. Miasto szczyci się pięknymi zabytkami – warto obejrzeć unikalny w swej architekturze kościół ewangelicki z XIV wieku czy pałac z 1771 roku, gdzie obecnie siedzibę ma jedno z najpiękniejszych w Polsce gimnazjów.

Teren całej gminy usiany jest zabytkami posiadającymi ciekawą historię: w Łosiowie można odnaleźć ślady Zakonu Maltańskiego, a w niedalekim zespole parkowo – pałacowym odpocząć pod pomnikami przyrody i zwiedzić bardzo ładny i zadbany pałac. W Strzelnikach warto odwiedzić kościół pw. św. Antoniego  - uznany za zabytek UNESCO, w którym obejrzeć można unikalne w skali całego kraju średniowieczne polichromie. 

Gmina Lewin Brzeski to także obszar pięknych krajobrazów i przyrody. Niezwykle atrakcyjne są Bory Niemodlińskie i leżące wśród nich Stawy Niemodlińskie urzekające swym pięknem i dzikością. Dla amatorów pięknych i dzikich krajobrazów polecamy także zwiedzenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. 

Gmina Lewin Brzeski aktywnie wspiera rozwój przedsiębiorczości, czego dowodem jest zdobyty certyfikat Gmina Atrakcyjna Dla Inwestora oraz certyfikat „Grunt na Medal”.

 

Imprezy cykliczne:

Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych „HERODY” - styczeń

Spływ kajakowy rzeką Nysą Kłodzką - maj

Dni Lewina – maj

Zlot motocyklowy – czerwiec

Ogólnopolski Plener Malarski – lipiec

Wyścigi Koni Sportowych w Skorogoszczy – sierpień

Dożynki gminne – wrzesień

Europejskie Dni Dziedzictwa – wrzesień

Biesiada kresowa - listopad

 

Kontakt:

Burmistrz: Artur Kotara

Urząd Miejski w Lewinie Brzeskim

ul. Rynek 1, 49-340 Lewin Brzeski

tel. 77 424 66 00, fax 77 424 66 38

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

strona: www.lewin-brzeski.pl

 

Gmina Niemodlin położona jest na skraju Borów Niemodlińskich stanowiących obszar chronionego krajobrazu, reliktu wczesnośredniowiecznej puszczy. Teren Borów Niemodlińskich przecina rzeka Ścinawa Niemodlińska, która zasila szereg stawów rybnych. 

Rejon ten pod względem bogactwa stojących wód powierzchniowych, należy do najzasobniejszych na Opolszczyźnie. [1] Tradycje hodowli ryb w okolicach Niemodlina sięgają XVI wieku. [2] W chwili obecnej niemodlińskie stawy to kilkadziesiąt zbiorników należących do Gospodarstwa Rybackiego Lasów Państwowych w Niemodlinie, które gospodaruje na powierzchni sięgającej tysiąca hektarów. [3] Właścicielami stawów są też osoby prywatne, które równie dobrze radzą sobie z hodowlą ryb. Podstawą hodowli jest tu karp, ale istotną rolę odgrywa także hodowla amura, tołpygi białej i pstrej, suma, szczupaka oraz lina i karasia. [4]

Niemodlińska kraina, to „świat stawów, trzcin, ptaków i dziesiątków gatunków chronionej roślinności – miejsce unikatowe”. [5]

Grzegorz Krzyśków

 

Gmina Tułowice leży w środkowo zachodniej części województwa opolskiego w samym centrum jednego z największych kompleksów leśnych na Opolszczyźnie – Borów Niemodlińskich. Przez gminę przepływa rzeka Ścinawa Niemodlińska prawobrzeżny dopływ Nysy Kłodzkiej. Położenie w kompleksie leśnym, a także obecność rzeki z towarzyszącymi jej biegowi licznymi stawami, leśnymi polanami i nadbrzeżnymi łąkami sprawiają, że ta najmłodsza z opolskich gmin, utworzona w 1992 r. posiada wiele urokliwych, czystych ekologicznie terenów stanowiących doskonałą bazę wypoczynku i rekreacji. Śmiało można zaliczyć Tułowice do najbardziej atrakcyjnych gmin opolszczyzny pod względem krajobrazowym i przyrodniczym.

Lasy o wysokiej wartości pod względem ekologicznym i gospodarczym stanowią 70 % 8113 ha -owej powierzchni gminy. W skład gminy wchodzi 6 sołectw Tułowie (4183 mieszkańców),Tułowie Małe (201 mieszkańców), Skarbiszowice (218 mieszkańców), Szydłów (446 mieszkańców), Goszczowice (286 mieszkańców) i Ligota Tułowicka (167 mieszkańców).

Tułowice najmłodsza z opolskich gmin posiada interesującą i bogatą historię.

Pierwsza wzmianka o Tułowicach pochodzi z 1447 r. i mówi o istnieniu w miejscowości parafii p.w. św. Rocha. W latach trzydziestych XIX wieku przebudowano gruntownie tułowicki pałac i doprowadzono do rozkwitu wspaniały pałacowy park. Ostatnim właścicielem pałacowych dóbr  byli FRANKENBERGOWIE. W latach 1937-1945 władze niemieckie prowadziły w zamku szkole, w której uczono pozyskiwania drewna oraz prowadzono kursy dla leśniczych. W obecnej chwili pałac pełni funkcję internatu ZESPOŁU SZKÓŁ w Tułowicach (Liceum Ogólnokształcące i Technikum Leśnego).23 stycznia 1945r. zakończono produkcję zakładach Schlegelmilcha. Do niedawna wieloletnie tradycje produkcyjne kontynuowała Fabryka Porcelitu „TUŁOWICE”.

 

Gmina położona jest w środkowej części województwa opolskiego 15 km od Opola. Jej południowo-zachodni kraniec (z Zawadą) leży w dolinie Odry, jednak w swej większej części rozciąga się na równinie opolskiej. Przepływa przez nią Mała Panew - prawy dopływ Odry - rzeźbiąc dolinę, która nadaje obszarowi dość charakterystyczny układ.

Największym walorem Gminy jest jej położenie w kompleksie zasobów leśnych i zbiorników wodnych. Atrakcją turystyczną jest przede wszystkim Duże Jezioro Turawskie, które wybudowano w dolnym biegu rzeki Małej Panwi. Jest to zbiornik retencyjny o powierzchni 22 km2 i pojemności ponad 100 mln m3. Do jego budowy i umocnienia brzegów używano miejscowych surowców w skutek czego powstały Jezioro Srebrne, Jezioro Średnie i Jezioro Małe. Jezioro Turawskie należy do najładniejszych sztucznych zbiorników wodnych w kraju. Duża powierzchnia zapewnia doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa i innych sportów wodnych, osłonięte lasami od wiatru piaszczyste plaże i słoneczne zatoki zapewniają warunki przyjemnego wypoczynku i stanowią doskonałe tereny rekreacyjne dla mieszkańców Opolszczyzny oraz sąsiednich województw.

 

Informacja o gminie

Malownicze tereny Gminy Ozimek rozciągają się wzdłuż obu brzegów rzeki Mała Panew, wśród lasów dawnej Puszczy Śląskiej. Miasto Ozimek oddalone jest od miasta wojewódzkiego o 21 km, a od Jezior Turawskich zaledwie o 6  km. Duże zalesienie regionu daje możliwość grzybobrania i spędzenia przyjemnych chwil z dala od zgiełku i hałasu wielkich miast. Sieć ścieżek rowerowych i tras turystycznych sprzyja aktywnemu wypoczynkowi i rekreacji. Istnieje możliwość organizacji spływów kajakowych po Małej Panwi. Ponadto kompleks akwenów wodnych w Biestrzynniku zapewnia doskonałe warunki zarówno do wędkowania jak i plażowania. Stadniny koni w Antoniowie, Dylakach i Grodźcu umożliwiają turystykę konną.

 

Informacja o gminie

Gmina wiejska Zębowice znajduje się we wschodniej części województwa opolskiego, na terenie powiatu oleskiego. Obszar gminy wynosi 9581 ha (96km2) od północy graniczy     z gminą Lasowice od wschodu z gminą Olesno, od południa z gminami Ozimek i Dobrodzień, a od zachodu z gminą Turawa. W skład gminy wchodzi 8 sołectw należą do nich : Zębowice, Radawie, Prusków, Siedliska, Osiecko, Kadłub Wolny, Poczołków i Knieja. 

Tereny gminy są malowniczo położone wśród łąk  i lasów, które zajmują ponad 60% jej powierzchni (około 5830 ha.) Wchodzą one  w skład kompleksu Lasów Stobrawsko - Turawskich. Ciekawostką na skalę europejską, jest fakt, że  dotąd istnieje w Kadłubie Wolnym Wspólnota Chłopska założona w 1605 roku przez rolników, którzy wykupili się z pod pańszczyzny. Wspólnota zarządzana jest przez rolników z Kadłuba Wolnego i w jej władaniu są lasy o powierzchni 443 ha. Nadzór nad gospodarką leśną pełni Nadleśnictwo Opole. 

Na terenie gminy znajdują się piękne krajobrazy, czysta woda, kompleksy leśne, użytki ekologiczne, pomniki przyrody, oraz inne urokliwe zakątki. Można w lasach spotkać rzadkie okazy fauny jak bocian czarny czy wydra nie brakuje też zwierzyny pospolitej jak: sarny, jelenie, dziki i daniele oraz obfituje w chronione i rzadkie gatunki roślin np. pomocnika baldaszkowego (występuje 18 gatunków prawnie chronionych). Lasy tradycyjnie stanowią cel wypraw grzybiarzy.

 

Noclegi:

Gospodarstwo agroturystyczne „Tawerna Pod Kotwicą” Beata i Sylwiusz Kubiciel, - wypoczynek i relaks gwarantowany

ul. I. Murka 39, Kadłub Wolny, 46 – 048 Zębowice 

Tel./fax.: +48 77 4216 721,  0 600 278 719 

www.podkotwica.pl 

 

Gospodarstwo agroturystyczne Teresa Warzecha,

ul. Główna 3, Radawie, 46-048 Zębowice 

46 – 048 Zębowice 

Tel.: + 48 77 4216 233,

e- mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Warto zobaczyć:

Drewniany kościół p.w. „Podwyższenia Krzyża Św.” z XVIII w. – Radawie,

Zespół  pałacowo - parkowy. Pałac klasycystyczny z pocz. XIXw . – Zębowice,

Zespół  pałacowo - parkowy. Pałac klasycystyczny z 1948-1852r. – Radawie,

Neogotycki kościół p.w. Wniebowzięcia NMP – Zębowice,

Plac Legnicki- miejsce kultu religijnego – Radawie,

Kapliczki i krzyże przydrożne – zlokalizowane są w każdej miejscowości,

Figury i rzeźby świętych – Radawie, Zębowice,

Most kolejowy na rzece Libawie – z początku  XX wieku – Zębowice,

Pozostałości dawnej cegielni z poł. XIX w. - Kosice

Zrębowa stodoła drewniana - Łąka,

Dawny Młyn na Pruskowskim Potoku – Borowiany,

Rozległe wzniesnia kemowe oraz wydmy – Borowiany,

Naturalne zakola (meandry) na rzece Libawie – Knieja,

Użytki ekologiczne – Knieja, Prusków,

Pomniki przyrody - Prusków, Radawie,

Aleja dębowa – Prusków,

Dokumenty dot. założonej w 1605r. Wspólnoty Chłopskiej Lasów Drobnowłościańskich– Kadłub Wolny.

 

Popielów jest jedną z 13 gmin wchodzących w skład Powiatu Opolskiego, położoną na jego północno-zachodnim skraju. Graniczy od południowego-wschodu z gminą Dobrzeń Wielki, z gminami powiatu brzeskiego: od południa z Lewinem Brzeskim, od zachodu ze Skarbimierzem, od północnego zachodu z Lubszą, gminami powiatu namysłowskiego: od północy ze Świerczowem i od północnego wschodu z Pokojem.

Gmina  Popielow należy do gmin rolniczych, na terenie gminy funkcjonuje ponad tysiąc gospodarstwa rolnych , z czego 132 gospodarstwa mają powierzchnię większą niż 10 ha.  Na użytki rolne gminy o obszarze 8 007 ha,  składają się: grunty orne 5.129 ha,  łąki 2.330 ha, pastwiska   207 ha i inne.

Rolniczy charakter gminy oraz położenie na obszarze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego  - prawie 70% powierzchni gminy to obszar parku -  spowodowały, że celem strategicznym rozwoju gminy stała się turystka i rekreacja.

Atuty Gminy:

  • Przepiękne malownicze tereny, położone wśród lasów Stobrawskiego Parku Krajobrazowego i dorzecza Odry.
  • Bogate środowisko leśne, liczne oczka, cieki wodne i zadrzewienia śródpolne,
  • Ciekawe i unikatowe w skali kraju okazy fauny i flory, objęte ochroną
  • Doskonałe warunki do wypoczynku - dobra baza gastronomiczna i noclegowa, możliwość wypożyczenia rowerów, jazdy konnej, przejażdżki bryczką, wędkowania, grzybobrania.
  • Dobra infrastruktura techniczna

 

Gmina Murów leży w północnej części powiatu opolskiego. Graniczy od strony północnej i wschodniej z gminami powiatu Kluczborskiego tj. gm. Wołczyn, Kluczbork i Lasowice Wielkie, od południa z gminą Łubniany i Dobrzeń Wielki, oraz od zachodu z gminą Pokój.

Powierzchnia gminy wynosi 159,7 km co stanowi 1,7 % powierzchni województwa. W skali województwa opolskiego Murów zajmuje 22 miejsce pod względem wielkości obszaru gminy. Przeciętna wielkość gminy w województwie wynosi 131,3 km.

 

Gmina Pokój leży 165 m n.p.m, w środkowej części województwa opolskiego na północ od jego stolicy, w kompleksie leśnym borów stobrawskich, na Nizinie Śląskiej. Kompleks ten to serce najcenniejszych obszarów przyrodniczych Opolszczyzny, zajmuje obszar 133 km2. 

Gmina Pokój została utworzona w 1973 r. z dawnych gromad Pokój i Dąbrówka Dolna oraz z sołectwa Ładza należącego do gromady Kup.
Centrum kulturalno - gospodarczym jest Pokój, w nim także swoją siedzibę mają władze samorządowe Gminy.

Gmina posiada duże obszary leśne, wśród których położony jest Pokój. Sprawia to, że panuje tu specyficzny mikroklimat. Ten walor okolicy odkryty został w 1850 roku. Wtedy też nastąpił rozwój Pokoju jako ośrodka wypoczynkowo – kuracyjnego.

GOSPODARSTWO RYBACKIE 
KRZYWA GÓRA 
Mirosław Kotlarz
 - zdjęcia w galerii

Gmina Świerczów położona jest w środkowo-północnej części województwa opolskiego. Zajmuje obszar o powierzchni 110,3 km2 w kompleksie lasów stobrawsko-turawskich. W skład gminy wchodzi 11 wsi sołeckich, które zamieszkuje 3.700 osób. Geograficznie obszar gminy leży na pograniczu Równiny Oleśnickiej i Równiny Opolskiej w makroregionie Niziny Śląskiej. W zachodniej części gminy zaznaczają się odcinki dolin Potoku Minkowskiego i Stobrawy.

Teren charakteryzuje się urozmaiconą i żywą rzeźbą terenu. Znaczne urozmaicenie terenu stanowią wydmy, występujące pojedyńczo lub w zespołach osiągające wysokości względne 10 m. Największy zespół wydm biegnie wzdłuż północno-zachodniego skraju doliny Stobrawy.