Fot.Janusz Preuhs

RLGDW dniu 23 lutego 2017 mieliśmy przyjemność współorganizować posiedzenie Komisji Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi Sejmiku Województwa Opolskiego w Gospodarskie Rybackim Lasów Państwowych w Krogulnej. Spotkanie Komisji było poświęcone sektorowi rybackiemu na Opolszczyźnie. Na posiedzenie przybyli także goście specjalni - Pan Wiesław Kucharski - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Pan Antoni Konopka - Członek Zarządu Województwa Opolskiego, Pani Joanna Harus - Zastępca Dyrektora Departamentu Programów Obszarów Wiejskich UMWO, Pan Wiesław Kryniewski - Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Manfred Grabelus - Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWO.

 

Spotkanie otworzył Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, wyrażając zadowolenie z wizyty Komisji w gospodarstwie rybackim. Podkreślił, że oba gospodarstwa rybackie Lasów Państwowych na terenie Opolszczyzny (Krogulna i Niemodlin) są prężnie działającymi, wzorcowymi instytucjami, których łączna produkcja karpia stanowi ok. 10% produkcji całego kraju. Następnie Pan Janusz Preuhs przedstawił uczestnikom bardzo ciekawą prezentację pokazującą pracę rybaka w poszczególnych porach roku. W kolejnym wystąpieniu Pana Jakuba Roszuka - Prezesa RLGD "Opolszczyzna", uczestnicy Komisji usłyszeli o doświadczeniach i perspektywach naszego Stowarzyszenia. Prezes RLGD poinformował także wszystkich obecnych o dużym problemie rybaków śródlądowych związanym z planowanym wycofaniem rekompensat wodnośrodowiskowych. Pismo w tej sprawie z prośbą o wsparcie wręczono oficjalnie Panu Kazimierzowi Pyziakowi - Przewodniczącemu Komisji. Stosowne pisma zostaną także złożone Marszałkowi, Dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz innym przedstawicielom lokalnej władzy. Członek Zarządu Województwa Opolskiego - Pan Antoni Konopka poinformował wszystkich, że Zarząd Województwa Opolskiego zdecydowanie nie zgadza się z taką decyzją i podejmie działania w kierunku obrony wsparcia dla rybaków. Podkreślił także, że praca opolskich rybaków oraz Rybackiej Lokalnej Grupy Działania "Opolszczyzna" jest oceniana przez wszystkich bardzo pozytywnie.Dodatkowo Pan Kazimierz Pyziak zawnioskował, aby zwrócić się do odpowiedniej za przygotowywanie Strategii Promocji Województwa Opolskiego komórki Samorządu Województwa, o wpisanie działań naszego Stowarzyszenia w potencjał turystyczny i gospodarczy naszego regionu.

Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze. Uczestnicy oprócz tradycyjnych pączków w związku z Tłustym Czwartkiem, zostali ugoszczeni smacznymi lokalnymi rybami.

PISMO PREZESA RLGD "OPOLSZCZYZNA" - WSPARCIE WS. REKOMPENSAT

http://www.opolskie.pl/2017/02/komisja-o-hodowli-ryb/

Komisja Krogulna 1DSC 2762qKomisja Krogulna 2DSC 2763qDSC 2769qDSC 2779qaIMG 2647qDSC 2771q