swieto karpia zamek024W zeszły weekend, w dniach 18-19 listopada 2016 odbyły się Obchody Święta Karpia w Niemodlinie. O Jesiennej Konferencji Rybackiej w Graczach z dnia 18 listopada 2016 już pisaliśmy. Teraz słów kilka o 6.Wojewódzkim Święcie Karpia oPolskiego oraz Konkursie Rysunku Satyrycznego w Niemodliinie...

 

Trzymając kciuki, z niepokojem obserowaliśmy prognozy pogody przez cały zeszły tydzień... Niestety, prognoza tym razem całkowicie się sprawdziła i 6. Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego odbyło się - jak przystało na imprezę promującą rybactwo - w wodzie... Całą sobotę 19 listopada 2016 padało... Mimo niesprzyjającej pogody, wszyscy nasi Goście wracali zadowoleni. A frekwencja nie była mała. Wszystkim, którzy zamiast siedzieć w domu pod kocem, zdecydowali się odwiedzić Zamek w Niemodlinie - bardzo dziękujemy !

A jakie atrakcje czekały na sympatyków naszej lokalnej ryby?

Oczywiście karp - w różnych odsłonach. Na stoiskach gastronomicznych można było skosztować karpia przyrządzonego w różnych postaciach - tradycyjnej smażonej, wędzonej, grillowanej, jak też zupę rybną, pierogi z karpia. O walorach karpia i możliwościach jego przyrządzenia opowiadał podczas pokazu kulinarnego Jan Kuroń, który dla uczestników przyrządził zupę rybną oraz potrawę Orient opolski z rybą. Karpia można było także zobaczyć i zakupić w formie witrażu, wykutego przez kowala, jak też zrobionego z gliny. Gospodarstwo Rybackie Lasów Państwowych w Niemodlinie sprzedawało natomiast karpia świeżego w promocyjnej cenie.

Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, na których czekały konkursy oraz malowanie twarzy. Uczestnicy mogli także zwiedzać Zamek z przewodnikami, którzy opowiadali o historii, jak też powiązaniu Zamku z hodowlą ryb. 

Podczas Wojewódzkiego Święta Karpia oPolskiego odbył się polsko-czeski konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z ryby. Co roku poprzeczka jest coraz wyżej stawiana. Wybór potraw był duży i wyszukany. Uczestnicy przyrządzili m.in. Karpia nadziewanego dorszem z grillowanymi warzywami (potrawa Restauracji Niebo w Gębie otrzymała Grand Prix Marszałka Województwa Opolskiego), Karpia w śmietanie z grzybami (potrawa Łowiska Pod Dębem zajęła I miejsce - nagroda ARR OT Opole), Zawijańca z turawskiego jeziora z sufletem i warzywami (II miejsce dla Restauracji Żwirek z Luboszyc) i wiele innych. 

Dla odwiedzających zorgnizowany został także Konkurs z wiedzy o rybactwie (2 edycje), gdzie podczas zaciętej walki wśród finalistów rozdano atrakcyjne nagrody ufundowane przez naszych partnerów - Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych, LGD Partnerstwo Borów Niemodlińskich, LGD Stobrawski Zielony Szlak oraz LGD Nyskie Księstwo Jezior i Gór. 

Po Wojewódzkim Święcie Karpia oPolskiego, odbyła się Gala Wręczenia Nagród w XIV Miedzynarodowym Konkursie Rysunku Satyrycznego "Karpik". Już w suchych warunkach, w Ośrodku Kultury w Niemodlinie, oprócz wręczenia nagród, uczestnicy mogli zobaczyć występ Kabaretu Jurki oraz  skosztować potrawy z karpia.  W tym roku w konkursie wpłynęło 250 prac z 39 krajów świata. Nagrodę Grand Prix otrzymał Bartłomiej Belniak. Gratulujemy! 

Dziękujemy wszystkim organizatorom, parterom, zaangażowanym gospodarstwom rybackim, wystawcom oraz wszystkim uczestnikom Święta! 

Specjalne podziękowania dla:

Zamku w Niemodlinie, Gminy Niemodlin, Ośrodka Kultury w Niemodlinie, Gospodarstwa Rybackiego Lasów Państwowych w Niemodinie 

Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego, Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Wydrowice, Opolskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego w Łosowie, Banku Spółdzielczemu z Namysłowa, Okręgowi Polskiego Związku Wędkarskiego z siedzibą w Opolu, Firmie Grant sp. z o.o., Fundacji Ekologia Ludzie Środowisko, Nadleśnictwu Tułowice, Naleśnictwu Opole, LGD Partnerstwo Borów Niemodlińskich, LGD Stobrawski Zielony Szlak, LGD Nyskie Księstwo Gór i Jezior, Opolskiemu Związku Rolników i Organizacji Społecznych w Opolu, Jura Parku w Krasiejowie, Zamku w Mosznej, lokalnym mediom (TVP3 Opole, Radio Opole, NTO, Grupa Lokalna Balaton, Nowej Gazecie).

swieto karpia zamek025

swieto karpia zamek008

 swieto karpia zamek019

 swieto karpia zamek010

 swieto karpia zamek024

swieto karpia zamek013

 swieto karpia zamek020

 swieto karpia zamek001

 swieto karpia zamek002

 swieto karpia zamek003

swieto karpia zamek006

swieto karpia zamek007

Zdjęcia: Ośrodek Kultury w Niemodlinie, Marek Krzyżanowski; RLGD "Opolszczyzna