Drukuj

Farnet Logo 2 RVB

        W dniach 24-26 maja 2016r. Prezes RLGD „Opolszczyzna” Jakub Roszuk uczestniczył w kolejnym, międzynarodowym spotkaniu europejskiej sieci FARNET zrzeszającej strony zaangażowane we wdrażanie strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR).

        Sieć ta zrzesza rybackie lokalne grupy działania, instytucje zarządzające, obywateli i ekspertów z całej UE.

        Seminarium sieci FARNET odbyło się w tym roku w Helsinkach, a jego przewodnim tematem był „Zorientowany na rezultaty RLKS na obszarach rybackich”.

 

 

 Spotkanie miało na celu:

- dopomóc lokalnym grupom rybackim w przygotowaniu lepszych strategii, korzystając ze wskaźników i celów typu SMART, w celu osiągnięcia możliwie najlepszych rezultatów;

- dopomóc zarówno lokalnym grupom rybackim, jak i Instytucjom Zarządzającym w przygotowaniu systemów monitorowania i w skutecznym nadzorowaniu realizacji RLKS (Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność) na obszarach rybackich;

- rozpoczęcie dyskusji na temat szerszych efektów podejścia RLKS.

Zagadnienia te omawiane były poprzez prezentacje dobrych praktyk, dyskusje w grupach roboczych oraz w trakcie wizyty studyjnej, tj. rejsu wokół archipelagu Helsinek, podczas którego zaprezentowano kilka projektów sfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego (m.in. projekt, śledzenia satelitarnego fok, program mistrz-uczeń, który przyciąga młodych ludzi do profesjonalnego rybołówstwa, projekt dotyczący lokalnej sprzedaży ryb – „Niedoceniane gatunki ryb i jak poprawić ich pozycje na rynku”).

SAM 1132

SAM 1094

SAM 1078

SAM 1134

SAM 1152

SAM 1159

SAM 1163

SAM 1174

SAM 1182

SAM 1209

SAM 1229